course-details-portlet

KLMED8022

Analyse av flernivådata og repeterte målinger

Nytt fra studieåret 2025/2026

Studiepoeng 5
Nivå Doktorgrads nivå
Undervisningsstart Høst 2025
Varighet 1 semester
Undervisningsspråk Engelsk
Sted Trondheim
Vurderingsordning Hjemmeeksamen

Om

Om emnet

Faglig innhold

Kurset vil gi en innføring i analyse av flernivådata og repeterte målinger (grupperte data) for studier med kontinuerlig og binært utfallsmål. Fordeler og ulemper med avhengigheten i flernivådata og repeterte målinger vil bli diskutert. Longitudinelle studiedesign, der individuelle målinger blir registrert gjentatte ganger over tid, vil særlig være i fokus.

Kurset dekker deskriptiv statistikk for flernivådata og repeterte målinger, kovarians og korrelasjon, varianskomponenter, og statistiske analyser ved bruk av lineær blandet-effekt modell. For longitudinelle data vil analyse av summasjonsmål (AUC, stigningstall, min/maks-verdier) og både modeller med tid som en kategorisk variabel og modeller med kontinuerlig tidsvariabel bli presentert.

I tillegg vil marginale modeller der korrelasjonsstrukturen i de repeterte målingene blir spesifisert direkte og ikke ved bruk av en flernivåmodell, inkludert generalized estimating equations (GEE), bli diskutert. Det vil bli lagt vekt på valg av modell som gir best tilpasning til dataene. Metoder for repeterte målinger fra randomiserte studier med pre-post design vil bli diskutert spesielt. Kurset inkluderer øvinger med bruk av programvaren Stata.

Læringsutbytte

Kunnskap

Etter å ha gjennomgått kurset skal studenten

  • ha kjennskap til betydningen av avhengighet i repeterte målinger for statistisk analyse og modellering, og konsekvensene av å ikke ta denne avhengigheten i betraktning.
  • ha kunnskap om marginale- og flernivåmodeller (lineære og logistiske blandede modeller) for grupperte observasjoner, og forskjellen mellom disse
  • ha kunnskap om hvordan og når disse metodene kan brukes i medisinske forskningsprosjekter

Ferdigheter

Etter å ha gjennomgått kurset skal studenten kunne

  • gi en oppsummering av grupperte eller repeterte målinger ved enkle deskriptive analyser og grafisk fremstilling
  • identifisere grupper og potensiell avhengighet ved inspeksjon av design og/eller datasettet for en studie
  • identifisere en passende statistisk metode for å analysere data med grupper eller repeterte malinger
  • identifisere en passende korrelasjonsstruktur for avhengighet i tid for repeterte målinger
  • gjennomføre uavhengig en statistisk analyse for repeterte målinger ved bruk av en statistisk programpakke (Stata)
  • evaluere forutsetninger som gjelder for de anvendte modellen eller metoden
  • tolke og kritisk evaluere resultater fra den statistiske analysen
  • presentere resultater på en form som kan brukes ved publisering i et vitenskapelig medisinsk tidsskrift

Generell kompetanse

Etter å ha gjennomgått kurset skal studenten kunne

  • evaluere anvendelsen av statistiske metoder for å analysere grupperte data eller repeterte målinger i medisinske forskningsprosjekter

Læringsformer og aktiviteter

Forelesninger og øvinger med bruk av Stata.

Mer om vurdering

Ved utsatt prøve kan vurderingsform endres til muntlig eksamen.

Kursmateriell

Rabe-Hesketh & Skrondal (2022). Multilevel and Longitudinal Modeling Using Stata; Volume 1: Continuous Responses, and Volume II: Categorical Responses, Counts and Survival. 4th ed. Stata Press

Forelesningsnotater og utdelte artikler

Studiepoengreduksjon

Emnekode Reduksjon Fra
KLMED8017 3 sp Høst 2025
KLMED8018 3 sp Høst 2025
KLMED8008 5 sp Høst 2025
Dette emne har faglig overlapp med emnene i tabellen over. Om du tar emner som overlapper får du studiepoengreduksjon i det emnet du har dårligst karakter i. Dersom karakteren er lik i de to emnene gis det reduksjon i det emnet som er avlagt sist.

Fagområder

  • Medisin
  • Statistikk

Kontaktinformasjon

Emneansvarlig/koordinator

Faglærere

Ansvarlig enhet

Institutt for samfunnsmedisin og sykepleie

Eksamen

Eksamen

Vurderingsordning: Hjemmeeksamen

Ordinær eksamen - Høst 2025

Hjemmeeksamen
Karakter Bestått/ Ikke bestått Vekting 100/100 Dato Utlevering 13.10.2025
Innlevering 24.10.2025
Tid Utlevering 09:00
Innlevering 16:00
Varighet 7 dager Eksamenssystem Inspera Assessment

Vurderingsordning: Muntlig eksamen

Utsatt eksamen - Høst 2025

Muntlig eksamen
Karakter Bestått/ Ikke bestått Vekting 100/100