Internship for bedrifter
Foto: Børge Sandnes/NTNU
Foto: Børge Sandnes/NTNU
Ved Institutt for internasjonal business tilbyr vi internship som en integrert del av utdanningsløpet for både bachelor- og masterstudenter. Som praksisbedrift får dere muligheten til å samarbeide med motiverte og faglig sterke studenter – samtidig som dere bidrar til å styrke fremtidens arbeidsliv.
Vi søker samarbeid med bedrifter som ønsker å inkludere studenter i reelle arbeidsoppgaver og gi dem innsikt i organisasjonens drift, utfordringer og utvikling.
Bachelorstudentene har internship i vårsemesteret (januar–april) i sitt siste studieår. De kommer fra studieprogrammene:
Internshipet varer i 15 uker, og studentene jobber to dager i uken i praksisbedriften. Tidspunktene avtales fleksibelt mellom student og bedrift.
Opptaksprosess
Rekrutteringsprosessen starter høsten før, og følger en strukturert modell:
Vi stiller enkelte opptakskrav, blant annet at studenten må ha et karaktergjennomsnitt på minimum C. Målet er å sikre god motivasjon og egnethet – slik at både bedrift og student får en verdifull opplevelse.
Krav til praksisbedrifter
For å delta i internship-ordningen på bachelor må bedriften:
Kravene skal sikre et godt læringsutbytte for studenten og en forutsigbar og verdifull praksisperiode for bedriften.
Oppfølging og samarbeid
Vi har tett kontakt med våre praksisorganisasjoner gjennom hele perioden, og tilbyr:
Masterstudentene har internship i høstsemesteret (august–november/desember), i tredje semester, altså på sitt andre år i utdanningsløpet. De kommer fra følgende masterprogram:
Internshipet varer i 14–15 uker, tilsvarende to arbeidsdager per uke. Bedrift og student avtaler selv når det passer best å gjennomføre praksisdager.
Organisert internship-ordning for masterstudenter
Internship for masterstudenter gjennomføres nå som en mer strukturert og felles prosess i samarbeid mellom institutt, studenter og bedrifter. Målet er å sikre tydelige rammer, god oppfølging og en forutsigbar prosess for alle parter.
Instituttet inngår avtale med et utvalg praksisbedrifter som ønsker å ta imot masterstudenter i internship. Bedriftene inviteres til et felles kick-off i slutten av februar, hvor de får informasjon om ordningen og presenterer sine internship-muligheter.
Studentene søker deretter på internship-stillingene ved å sende inn CV og en kort søknads- eller motivasjonstekst. Det gjennomføres et organisert speed-intervju mellom bedrifter og aktuelle studenter, før bedriften selv velger hvilken eller hvilke studenter de ønsker å tilby internship.
Ordningen sikrer:
Bedrifter som ønsker å være en del av internship-ordningen, kan ta kontakt med instituttet for mer informasjon og videre dialog.
Krav til praksisbedrifter
For å kunne delta i internship-ordningen må bedriften:
Kravene er ment å sikre et læringsutbytte av høy kvalitet for studenten, samt en god og forutsigbar oppfølging for både student og bedrift.

Ønsker du en eller flere studenter i internship i din organisasjon? Da vil vi gjerne høre fra deg.
Kontakt oss
Internship tilbys til våre studenter gjennom prosjektet InnoPraksis.
Les mer om prosjektet