Emne - Tekstkurs IV i latin: Antikk poesi - LAT1005
Tekstkurs IV i latin: Antikk poesi
Om
Om emnet
Faglig innhold
Dette er et emne i poesi (epos og elegi) fra den augusteiske perioden, både i original og oversettelse, med vekt på klassisk metrikk (versemål).
Læringsutbytte
En kandidat som har bestått emnet, forventes å ha følgende totale læringsutbytte i henhold til studieplanens beskrivelse for emnet, definert som kunnskaper og ferdigheter:
Kunnskaper
Kandidaten
- har kunnskaper om latinsk poesi (med vekt på epikk og elegi) fra senrepublikk fra den augusteiske gullalder
- har kunnskap om den romerske poesiens (særlig epikk og elegi) historie
Ferdigheter
Kandidaten:
- har ferdighet i å lese, oversette og fortolke originalspråklig poesi fra den romerske senrepublikk og tidlige keisertid
- behersker de originalspråklige pensumtekstenes sentrale ordforråd
- har ferdighet i å gi grammatiske og stilistiske analyser av de originalspråklige pensumtekstene
- har ferdighet i å skandere de originalspråklige tekstene metrisk
- har ferdighet i å sette originaltekster fra den romerske poesien (særlig innenfor epikken og elegien) inn i dens litterære, kulturelle og historiske sammenheng
Læringsformer og aktiviteter
Forelesninger. I tillegg er det aktiviteter som består av seks innleveringer av oversettelser av teksene vi leser til eksamen. Tre av disse er obligatoriske for å kunne gå opp til eksamen. Det blir avholdt en avsluttende muntlig prøve. I denne skal studenten lese pensumtekst med skandering og gjøre rede for grunnleggende prinsipper i den antikke verselæren; oversette pensumtekst fra latin til norsk og gi en litteraturhistorisk kommentar til teksten.
Det er et krav på minimum 75% oppmøte på forelesninger og gruppetimer. Fravær utover 25% må søkes om ved semesterstart.
Obligatoriske aktiviteter
- 4 arbeidskrav
- 75% oppmøte
Obligatoriske aktiviteter
- Oppgave
- Oppgave
- Oppgave
- Oppgave
- Minimum 75 % oppmøte på forelesninger og gruppetimer
Mer om vurdering
Muntlig eksamen
Anbefalte forkunnskaper
LAT1101, LAT1102 og/eller LAT1103 eller tilsvarende
Forkunnskapskrav
Ingen
Kursmateriell
Ca. 1000 vers av Vergil (Aeneiden) og Ovid (Heroides) (= 30 sider), + ca. 100 sider poesi i oversettelse, sekundærlitteratur i kultur- og litteraturhistorie (se pensumliste).
Studiepoengreduksjon
| Emnekode | Reduksjon | Fra |
|---|---|---|
| LAT1104 | 7,5 sp | Høst 2007 |
Fagområder
- Allmenn litteraturvitenskap
- Antikkens kultur
- Latin