Emne - Japansk 2 - JAP0502
Japansk 2
Det tilbys ikke lenger undervisning i emnet.
Om
Om emnet
Faglig innhold
Emnet gir en videre innføring i japansk allmennspråk fra JAP0501 med vekt på uttale, grammatikk og videre oppbygging av ordforråd for å kommunisere i dagligdagse situasjoner. Emnet gir et videre innblikk i japansk kultur og samfunnsliv gjennom tekststudium og samtale. Studenter som ønsker å ta delstudier i Japan, oppfordres til å ta emnet.
Læringsutbytte
Kunnskaper
Kandidaten
- kan ca. 100 kanji (kinesiske tegn som brukes i japansk).
- kan ca. 600 japanske ord.
- har grunnleggende kunnskaper om japansk setningsstruktur.
- har grunnleggende kunnskaper om japansk uttale og intonasjon.
- har grunnleggende kunnskaper om sentrale sider ved japansk kultur tilknyttet vokabularet.
Ferdigheter
Kandidaten
- kan lese og skrive enkle tekster, f.eks. brev og e-poster med japanske fonetiske bokstaver (hiragana og katakana) og kanji.
- kan forstå japansk tale som snakkes tydelig og langsommere enn normalt.
- kan ha enkle samtaler om egne tanker, følelser og meninger.
- kan skille mellom høflige og mer uformelle uttrykk, og selv bruke passende uttrykk i ulike kontekster.
Generell kompetanse
Kandidaten
- har grunnleggende innsikt i japansk språk og kultur på nybegynnernivå
- kan forstå og bruke grunnleggende japansk språk i hverdagslivet.
Læringsformer og aktiviteter
Forelesninger, øvinger, obligatoriske aktiviteter
Obligatoriske aktiviteter
- 1 skriftlig innlevering
- 1 muntlig presentasjon
Mer om vurdering
Vurderingsform: Skriftlig eksamen på 2 timer som teller 45% i fastsettingen av endelig karakter. Muntlig eksamen på ca. 10 minutter som teller 55% i fastsettingen av endelig karakter.
Begge eksamensdeler er karaktergivende, men på vitnemål og karakterutskrifter fra NTNU vil kun samlet endelig karakter stå oppgitt. Alle deleksamener må ha karakteren E eller bedre for at studenten skal bestå eksamen som helhet. Ved stryk må begge deler tas på nytt. Ved gjentak av bestått emne må begge deleksamener tas på nytt.
Anbefalte forkunnskaper
Bestått JAP0501 eller tilsvarende.
Forkunnskapskrav
Emnet er tallmessig adgangsregulert. Det vil si at det har et begrenset antall plasser. For nærmere opplysninger: http://www.ntnu.no/studier/opptak/emneopptak
Kursmateriell
Lærebok i japansk: An Integrated Course in Elementary Japanese: Genki I, 3rd. ed.(kap.7-12) og andre utdelte tekster.
Fagområder
- Japansk
Kontaktinformasjon
Eksamen
Eksamen
Ordinær eksamen - Høst 2025
Skriftlig skoleeksamen
Muntlig eksamen
Ordinær eksamen - Vår 2026
Skriftlig skoleeksamen
Oppgitt rom kan endres og endelig plassering vil være klar senest 3 dager før eksamen. Du finner din romplassering på Studentweb.