course-details-portlet

SYGF2100

Kliniske vurderinger i sykepleie ved sykdom og behandling

Velg studieår

Undervises ikke studieåret 2025/2026

Studiepoeng 15
Nivå Videregående emner, nivå II
Undervisningsstart Høst
Varighet 1 semester
Undervisningsspråk Norsk
Sted Gjøvik

Om

Om emnet

Faglig innhold

Emnet gir kunnskap i kartlegging, vurderings- og beslutningsprosessen (sykepleieprosessen) knyttet til akutt og kritisk syke mennesker. Emnet gir kunnskap om et utvalg av somatisk og psykisk sykdom, behandlingsformer og konsekvenser av sykdom og behandling. Emnet gir innsikt i teamarbeid mellom helsepersonell. Emnet gir kunnskap om psykososiale behov, bruk av målrettet kommunikasjon og samarbeid med pasienter og pårørende. Videre vil det være fokus på pasientsikkerhet, legemiddelhåndtering og helselovgivning.

Læringsutbytte

Kunnskaper:

Studenten

  • har bred kunnskap om kliniske observasjoner og vurderinger knyttet til utvalgte sykdomstilstander og behandling
  • har bred kunnskap om utvalgte sykdomstilstander ut fra følgende momenter omtalt i pensum: Forekomst, årsaker, symptomer / funn, behandling, prognose og forebygging
  • har kunnskap om pasientens og pårørendes reaksjoner på utvalgte sykdomstilstander og behandling
  • har kunnskap om krav til kvalitet og pasientsikkerhet i helsetjenesten
  • har kunnskap om aktuell helselovgivning, herunder bruk av tvang
  • har kunnskap om utvalgte legemiddelgrupper: virkninger, bivirkninger og interaksjoner
  • har kunnskap om ledelse og samhandling i team
  • har kunnskap om sykepleierens funksjons- og ansvarsområde i legemiddelhåndtering og medikamentell behandling

Ferdigheter:

Studenten

  • kan anvende sykepleieprosessen i utøvelse av sykepleie til pasienter med akutt og kritisk sykdom
  • utøver HHLR med vekt på kommunikasjon, samhandling og ledelse i team
  • mestrer legemiddelregning ved oksygenbehandling, administrasjon av intravenøs behandling og infusjoner, herunder fortynning, tilsetning og infusjonshastighet

Generell kompetanse:

Studenten

  • kan anvende faglige og akademiske uttrykksformer skriftlig og muntlig
  • kan planlegge og vurdere sykepleie til akutt og kritisk syke pasienter
  • kan planlegge og vurdere sykepleie til pre- og postoperative pasienter
  • kan identifisere og reflektere over etiske problemstillinger i møte med akutte og kritisk syke pasienter og pårørende

Læringsformer og aktiviteter

Digital undervisning som gjennomføres asynkront og synkront. Selvstudium. Obligatoriske samlinger gjennomføres både digitalt og fysisk. Kommunikasjon organiseres gjennom en digital læringsplattform, hvor også læringsressurser gjøres tilgjengelig.

E-læring (flervalgstester). Læringsteamsarbeid. Seminarer/TBL. Ferdighetstrening/simulering.

Obligatoriske aktiviteter

  • Test i legemiddelregning. Ferdighetstrening/simulering. Seminarer/TBL.

Mer om vurdering

Eksamensspråk er norsk (skandinavisk). Eksamen består av to delvurderinger.

  • Delvurdering 1: Individuell flervalgseksamen (teller 30 % av samlet karakter)
  • Delvurdering 2: Individuell skriftlig skoleeksamen (teller 70 % av samlet karakter)

Begge delvurderinger må være bestått for å få bestått karakter i emnet. Gjentak av eksamen: Delvurderingene kan tas opp igjen enkeltvis.

Obligatoriske aktiviteter må være godkjent for å kunne gå opp til eksamen i emnet. De obligatoriske aktivitetene godkjennes samlet, og er gyldige i det året de er godkjent og ved gjentak av eksamen. Detaljert informasjon om obligatorisk aktivitet blir kunngjort ved emnestart.

Spesielle vilkår

Krever opptak til studieprogram:
Sykepleie (BSPLFLEKS)

Forkunnskapskrav

Emnet har studierettskrav og er forbeholdt studenter som er tatt opp til Bachelor i sykepleie (BSPL) ved NTNU. Emnet gjennomføres ved det studiested som en er tatt opp ved.

For å framstille seg til eksamen i emnet må følgende emne være bestått: SYGF1000.

Kursmateriell

Kursmateriell publiseres på læringsplattformen ved oppstart av emnet.

Studiepoengreduksjon

Emnekode Reduksjon Fra
SYG2100 15 sp Høst 2025
SYA2100 15 sp Høst 2025
SYT2100 15 sp Høst 2025
Dette emne har faglig overlapp med emnene i tabellen over. Om du tar emner som overlapper får du studiepoengreduksjon i det emnet du har dårligst karakter i. Dersom karakteren er lik i de to emnene gis det reduksjon i det emnet som er avlagt sist.

Fagområder

  • Helse- og sosialfag
  • Sykepleie og jordmor

Kontaktinformasjon

Eksamen

Eksamen