course-details-portlet

GEOG3527

GIS Tools for Climate Change Studies

Nytt fra studieåret 2017/2018

Studiepoeng 7,5
Nivå Høyere grads nivå
Undervisningsstart Vår 2018
Varighet 1 semester
Undervisningsspråk Engelsk
Vurderingsordning Oppgave og skriftlig eksamen

Om

Om emnet

Faglig innhold

De negative konsekvensene av klimaendringene er av mange oppfattet som abstrakt og som har konsekvenser andre langt unna. Geografiske informasjonssystemer (GIS) og andre visuelle metoder gjør klimaendringer reelle og lettere å forholde seg til. Kurset gir en innføring i GIS og andre visuelle verktøy og teknikker som er relevante for klimastudier. Studentene vil få praktiske erfaringer i bruk av GIS og andre visuelle metoder for å vurdere sårbarhet for ekstremværhendelser som flom, skred og storm samt en økt forståelse for hvordan lokalsamfunn kan bli mer robuste. Videre vil emnet vise hvordan GIS kan brukes for lettere få til et grønt skifte til fornybare energiressurser. Dette vil omfatte en kartlegging av solenergipotensiale og å identifisere gunstige områder for vindmølleparker.

Læringsutbytte

Kunnskap: Deltakerne vil forstå hvordan virkeligheten er representert i et geografisk informasjon system (GIS) og problemer med dette. Deltakere vil få erfaring med å bruke GIS for å vurdere eksponering og sårbarhet ovenfor negative klimaendringer, og med å tilrettelegge for et grønt skifte med visualiseringer som viser hvordan et nullutslippsamfunn kan se ut.
Ferdigheter: Kurset gir deltakerne praktisk erfaring i bruk av GIS for å identifisere naturfareutsatte elementer og for å vurdere eksponering og sårbarhet ovenfor klimainduserte farer som f.eks. flom. Videre vil deltakerne utvikle ferdigheter i å kommunisere risiko ved hjelp av kart og hvordan de kan øke lokalt engasjement ved hjelp av deltakende GIS.
Generell kompetanse: Kurset gir relevant kompetanse for deltakere som vil jobbe med GIS anvendt for klimaspørsmål både i private bedrifter og offentlige virksomheter.

Læringsformer og aktiviteter

14 timer forelesninger og 16 timer praktiske øvinger (øvinger og prosjekt). Det er forventet at obligatoriske aktiviteter og eksamen må fullføres på engelsk. Unntak må klareres med kursansvarlig. Undervisning vil bare bli gitt hvis det er et tilstrekkelig antall studenter oppmeldte til emnet og dersom instituttet har tilstrekkelig med undervisningsressurser. Se www.ntnu.no/geografi/studentinformasjon for oppdatert informasjon om hvilke emner som tilbys. Oversikt over emner som ikke tilbys grunnet mangel på undervisningsressurser vil bli tilgjengelig seinest 10. januar i vårsemesteret og 10. august i høstsemesteret.

Obligatoriske aktiviteter

  • Introduksjon til oppgave

Mer om vurdering

Begge eksamensdeler må være levert og bestått (karakter E eller bedre) for å bestå emnet. Samme eksamensform gis ved gjentak. Ved forbedring av karakter, er det mulig å ta opp 1 av 2 delvurderinger. Skriftlig skoleeksamen er tilbudt begge semester, mens oppgavedelen må tas samlet i det semesteret det er undervisning i emnet.

Forkunnskapskrav

Fullført minimum 45 studiepoeng.

Studiepoengreduksjon

Emnekode Reduksjon Fra
GEOG3524 4 sp
Dette emne har faglig overlapp med emnet i tabellen over. Om du tar emner som overlapper får du studiepoengreduksjon i det emnet du har dårligst karakter i. Dersom karakteren er lik i de to emnene gis det reduksjon i det emnet som er avlagt sist.

Fagområder

  • Geografi
  • Geologi
  • Geomatikk
  • Ingeniør
  • Naturfag
  • Naturforvaltning
  • Samfunnsvitenskapelige fag

Kontaktinformasjon

Emneansvarlig/koordinator

Faglærere

  • Päivi Pauliina Lujala

Ansvarlig enhet

Institutt for geografi og sosialantropologi

Eksamen

Eksamen

Vurderingsordning: Oppgave og skriftlig eksamen
Karakter: Bokstavkarakterer

Ordinær eksamen - Vår 2018

Oppgave
Vekting 2/5
Skriftlig eksamen
Vekting 3/5 Dato 22.05.2018 Tid 15:00 Varighet 3 timer Sted og rom Ikke spesifisert ennå.