Rom og utstyr - Bibliotek for medisin og helse - UB
Rom og utstyr - Biblioteket Øya

Grupperom og leseplasser
Biblioteket Øya ligger i 2. og 3. etasje i Kunnskapssenteret Her finner du 300 varierte leseplasser; tolv grupperom og flere arbeidsplasser med og uten PC. Grupperommene er utstyrt med veggskjerm og har oppkoblingsmulighet for egen bærbar PC.
Kuba - et rom for læring om anatomi
KUBA byr på mange forskjellige måter å lære om anatomi og fysiologi på. Her finner du tradisjonelle oppslagsverk og bøker, men du kan også jobbe med anatomiske modeller, studere anatomiske plansjer eller legge puslespill. Ikke minst får du tilgang til en stor trykkfølsom skjerm der du kan prøve ut bibliotekets elektroniske anatomiske ressurser. Her kan vi trekke frem Visible Body, en interaktiv 3D-modell av menneskets anatomi som kobler lyd, bilde og tekst sammen i et intuitivt grensesnitt.
KUBA er en åpen og uformell møteplass – et rom der alle kan utforske, prøve og øve. Ved lengre demonstrasjoner, booking av området til PBL-aktivitet, undervisning eller annen aktivitet, ta kontakt på oyabib@ub.ntnu.no.
Nett, utskrift, PC og skjermer
NTNUs studenter og ansatte kan koble seg til NTNUs nettverk Eduroam. Med VPN får du tilgang til fagressurser hjemmefra.
I biblioteket finner du en åpen PC beregnet på søk etter litteratur, men ingen PCer med NTNU Feide-innlogging og muligheter for utskrift. Fra egne enheter kan NTNUs studenter og ansatte skrive ut på NTNU-print eller myPrint . Skriveren har kopi og scannefunksjon og er plassert i 3. etg. Du logger på skriveren med ditt NTNU-kort, eller taster inn Feide brukernavn og passord.
For studenter i praksis og ansatte ved St. Olav har vi tre PCer innerst i 3. etg, koblet til St. Olavsnett og med tilgang til Kilden, Kompetanseportalen og Dynamisk utskrift. Andre besøkende kan benytte seg av Helse Midt-Norges gjestenett, Gjestenett HMN.
Vi kan også tilby 8 skjermer som kan kobles til egen PC, disse er fordelt i 2. og 3. etg. Skjermene har enten USB-C eller Display port kabel, andre kabler/overganger må tas med selv.
St.Olavs-ansatte
For ansatte og studenter i praksis ved St.Olavs hospital har vi tre PCer innerst i 3.etg, med tilgang til Kilden, kompetanseportalen, Office 2010, PAS, ESQ og dynamisk utskrift.
Alternativt kan de få et engangs brukernavn og passord i skranken ved å vise fram ansattkortet sitt. Dette gir tilgang til publikumsPC-er på NTNU-nettet i 24 timer. Merk at dette ikke gir tilgang til personlig område eller Kilden.
Andre besøkende kan benytte Helse Midt-Norge sitt gjestenett (GjestenettHMN) for generell nettilgang.

Orakeltjenesten
Orakeltjenesten har skranke i 3.etg i biblioteket og kan hjelpe studenter med spørsmål om utskrift, innlogging og nettilgang med mer.
Orakeltjenesten kan nås via selvhjelpsportalen NTNU Hjelp eller ved å ringe tlf. 73591500.