Emne - Hurtig tilvirkning - TPK4175
Hurtig tilvirkning
Om
Om emnet
Faglig innhold
Utdypning i hovedfaktorer for aksellereringen av avanserte prosesser for subtraktive, additive og formende tivirkningen som for eksempel High Performance Machining, Direct Metal Object Fabrication (DIMOF)og Incremental Sheet Metal Forming (ISMF) med dens integrasjon i moderne tidskomprimerende ingeniørarbeidsmetoder som Design for Manufacturing, anvendt ikke-lineær optimalisering, Concept og Concurrent Engineering, Geometric Reverse Engineering, generering og -utveksling av tilvirkningsdata, Closed Quality Loop - og Virtual Manufacturing. Teoretisk grunnlag og nødvendig Informasjons- og Kommunikasjonsteknologi (IKT) med aktiv bruk av både maskinvare- og programvareapplikasjoner samt eksempler fra utvalgte bruksområder forbundet med praktiske laboratoriumsarbeider/-prosjekter, særlig innen DIMOF med for eksempel Selective Laser Melting prosessen. Etablering av en plattform for Hybrid Manufacturing for eksempelvis å kjøre sammen subtractive, additive og formende fabrikasjonsprosesser for å tilvirke høykomplekse arbeidstykker. Videre aktuelle forsknings- og utviklingsproblemer blir diskutert med refleksjon i både internasjonale og nasjonale situasjon.
Læringsutbytte
Teori og praksis i produksjonstilpassete fremgangsmåter for tidskomprimering og akselerasjon innenfor fremstillingen av sofistikert friformede objekter (arbeidsstykker, men særlig vekt på verktøy). Kursdeltagere erfarer utvalgte maskin- og programvareverktøyer til å kunne aktivt bidra til problemløsninger for tilvirkningsakselerasjoner inkludert noe flaskehalsunngåelser. Det fokuseres på formidling av kunnskap og utvalgt praksis for verdiskapende prosesskjeder innen Rapid Manufacturing & Tooling (som kjerneområde innen Time-compression Manufacturing Technologies) og særlig på anvendelsen av de tilhørende IKT-støtterutiner (e.g. Geometric Reverse Engineering, anvendt ikke-lineær optimalisering) gjennom hele den verdiskapende prosessen inkluderende en utstrakt diskusjon av aktuelle forskningsproblemstillinger. Spesiell oppmerksomhet tilegnes til implementeringen av et eksempel for hybride tilvirkingen av et kompleks arbeidstykke.
Læringsformer og aktiviteter
Forelesninger, utvalgte gjesteforedrager, PC- og labøvinger, en kollokvium og prosjektarbeid. Emnet krever en godkjent prosjektrapport. Prosjektarbeidet dokumentert i form av en rapport teller 50% ved fastsettelsen av endelig karakter. Kurset gis på engelsk. Dersom det er bare norskspråklige deltagere kan undervisningen gis på norsk. Ved utsatt eksamen (kontinuasjonseksamen) kan skriftlig eksamen bli endret til muntlig eksamen.
Obligatoriske aktiviteter
- Øvinger
- Prosjekt
Anbefalte forkunnskaper
Kunnskaper tilsvarende TPK4105 Bearbeidingsteknikk.
Kursmateriell
Koch, W. H.: Rapid Manufacturing. Lecture Notes. NTNU, Trondheim, 2011. Utvalgte artikler fra vitenskapelige tidsskrifter.
Fagområder
- Produksjons- og kvalitetsteknikk - produksjonssystemer
- Produksjonssystemer
- Produksjonsteknologi
- Teknologiske fag
Kontaktinformasjon
Kontaktinformasjon for dette emnet mangler.