course-details-portlet

TMT4130

Uorganisk kjemi

Studiepoeng 7,5
Nivå Grunnleggende emner, nivå I
Undervisningsstart Vår 2011
Varighet 1 semester
Undervisningsspråk Norsk
Vurderingsordning Mappevurdering

Om

Om emnet

Faglig innhold

Bindingslære: Atomorbitalers betydning for kjemiske bindinger, kovalente bindinger, ioniske bindinger og gitterenergi, metallbindinger; metaller, halvledere og isolatorer, krefter mellom molekyler, struktur av væsker og faste stoff. Molekylorbital teorien, krystallfelt og ligand felt teorien. En introduksjon til koordinasjonskomplekser. Stoffkjemi: Gjennomgang av grunnstoffenes kjemiske egenskaper med vekt på periodiske egenskaper.

Læringsutbytte

Emnet skal gi en innføring i uorganisk kjemi med vekt på en forståelse av kjemisk binding ut fra en fundamental forståelse av oppbygging av atomet. Videre skal emnet gi trening i kjemisk laboratoriearbeid innen utvalgte emner innen uorganisk kjemi. Emnet skal gi et grunnlag for videre undervisning i kjemi rettet mot materialer, katalyse, energiteknologi og prosesskjemi. Etter gjennomføring av emnet skal studentene ha grunnleggende kunnskap innen uorganisk kjemi inklusive stoffkjemi. Studentene skal forstå og kunne atomets oppbygging basert på kvantemekanikk. Videre skal de ha kunnskap om periodiske egenskaper for atomene. Studentene skal ha inngående kunnskap om struktur og binding i molekyler og skal kunne selv prediktere strukturen til molekyler/ioner. Videre skal de kunne utvalgte krystallstrukturer, vite hva slags parametre som påvirker krystallstrukturen til en forbindelse og kunne estimere gitterentalpien til ioniske forbindelser. Videre skal studentene ha forståelse for båndstrukturen til faste stoffer. Studentene skal kjenne til de forskjellige definisjonene av syrer/baser og kunne forutsi reaksjoner mellom syrer og baser. De skal også kunne definisjonen på koordinasjonsforbindelser og kjenne til enkel nomenklatur og isomeri for disse. Videre skal de også ha forstått teorien for bestemmelse av elektronstrukturen til d-metall komplekser og kunne bruke dette til å forutsi egenskaper til disse kompleksene. Studentene skal også opparbeide seg god kunnskap om stoffkjemi og hvilke periodiske egenskaper forskjellige grupper av forbindelser har. Videre skal de ha oversikt over framstillingsmetoder og anvendelsesområder for utvalgte elementer og forbindelser.

Læringsformer og aktiviteter

Forelesninger, skriftlige øvinger og laboratorieøvinger. Minst 50% av de skriftlige øvingene kreves godkjent. Laboratoriedelen må være godkjent for å få adgang til skriftlig eksamen. Mappevurdering gir grunnlag for sluttkarakter i emnet. I mappen inngår skriftlig avsluttende eksamen 76%, samt to semesterprøver tellende 12% hver. Resultatet for delene angis i %-poeng, mens sensur for hele mappen (sluttkarakteren) angis med bokstavkarakter. Ved utsatt eksamen (kontinuasjonseksamen) kan skriftlig eksamen bli endret til muntlig eksamen.

Obligatoriske aktiviteter

  • Øvinger

Kursmateriell

D.F. Shriver and P.W. Atkins, Inorganic chemistry, Oxford University press. Annen litteratur oppgis ved kursets begynnelse.

Studiepoengreduksjon

Emnekode Reduksjon Fra
KJ1030 7,5 sp
SIK3018 7,5 sp
TKJE1005 3 sp
Dette emne har faglig overlapp med emnene i tabellen over. Om du tar emner som overlapper får du studiepoengreduksjon i det emnet du har dårligst karakter i. Dersom karakteren er lik i de to emnene gis det reduksjon i det emnet som er avlagt sist.

Fagområder

  • Kjemi
  • Teknologiske fag
  • Uorganisk kjemi

Kontaktinformasjon

Emneansvarlig/koordinator

Faglærere

Ansvarlig enhet

Institutt for materialteknologi

Eksamen

Eksamen

Vurderingsordning: Mappevurdering
Karakter: Bokstavkarakterer

Ordinær eksamen - Vår 2011

Skriftlig eksamen
Vekting 76/100 Dato 03.06.2011 Tid 09:00 Varighet 4 timer Sted og rom Ikke spesifisert ennå.
Semesterprøve
Vekting 12/100
Semesterprøve
Vekting 12/100