course-details-portlet

TKP4115

Overflate- og kolloidkjemi

Studiepoeng 7,5
Nivå Tredjeårsemner, nivå III
Undervisningsstart Vår 2011
Varighet 1 semester
Undervisningsspråk Engelsk
Vurderingsordning Skriftlig eksamen

Om

Om emnet

Faglig innhold

Definisjoner, klassifisering og karakteristiske egenskaper av ulike kolloidale systemer. Viktige temaer er sedimentasjon, diffusjon, overflatespenning, kontaktvinkel, adsorpsjon fra løsning, monolag, selv-organiserende kolloider, emulsjoner, gassadsorpsjon på faste overflater, kolloidale krefter, og elektrostatisk og polymerindusert kolloidal stabilitet.

Læringsutbytte

Emnet tar sikte på å gi en innføring i de viktigste prinsipper og teorier som finner anvendelse innen fagområdet, samt å kunne anvende disse til kvalitative vurderinger og enklere beregninger. En viktig målsetting er at studentene derved skal bli istand til å identifisere og løse praktiske problemer som har sitt utspring i et systems overflate- og kolloidkjemiske egenskaper.

Læringsformer og aktiviteter

Forelesninger og veiledete øvinger, hvorav 3/4 forlanges godkjent for å få adgang til eksamen. Ved utsatt eksamen (kontinuasjonseksamen) kan skriftlig eksamen bli endret til muntlig eksamen.

Obligatoriske aktiviteter

  • Øvinger

Kursmateriell

Physics and Chemistry of Interfaces, H. Butt, K. Graf, M. Kappl. Utlevert materiale.

Studiepoengreduksjon

Emnekode Reduksjon Fra
KP8905 7,5 sp
SIK2020 7,5 sp
Dette emne har faglig overlapp med emnene i tabellen over. Om du tar emner som overlapper får du studiepoengreduksjon i det emnet du har dårligst karakter i. Dersom karakteren er lik i de to emnene gis det reduksjon i det emnet som er avlagt sist.

Fagområder

  • Teknologiske fag

Kontaktinformasjon

Emneansvarlig/koordinator

Ansvarlig enhet

Institutt for kjemisk prosessteknologi

Eksamen

Eksamen

Vurderingsordning: Skriftlig eksamen
Karakter: Bokstavkarakterer

Ordinær eksamen - Vår 2011

Skriftlig
Vekting 100/100 Dato 04.06.2011 Tid 09:00 Varighet 4 timer Sted og rom Ikke spesifisert ennå.