course-details-portlet

GEOG3513

Fluviale systemer

Studiepoeng 7,5
Nivå Høyere grads nivå
Undervisningsstart Høst 2010
Varighet 1 semester
Vurderingsordning Muntlig eksamen

Om

Om emnet

Faglig innhold

Emnet tar for seg prosesser som opererer i vassdrag med fokus på materialtransport, elvers dynamikk og deres respons på naturlige endringer og menneskelige inngrep. Gjennom tematiserte forelesningsrekker basert på nyere forskningsresultater vil emnet søke å gi svar på spørsmål av typen: Hvordan vil et vassdrag respondere på endret nedbørsmønster? Hva kan være konsekvensene av en kanalisering og plastring av elvebunnen? Emnet gis annethvert år og alternerer med kurset GEOG3514- Skråningssystemer og materialtransport.

Læringsutbytte

Emnet vil gi studentene en helhetsforståelse for vassdrag som system.

Læringsformer og aktiviteter

16 timer forelesning og 8 timer seminar.
Undervisning vil bare bli gitt hvis det er et tilstrekkelig antall studenter oppmeldte til emnet og dersom instituttet har tilstrekkelig med undervisningsressurser. Se
www.ntnu.no/geografi/studentinformasjon for oppdatert informasjon om hvilke emner som tilbys. Oversikt over emner som ikke tilbys grunnet mangel på undervisningsressurser vil bli tilgjengelig seinest 10. januar i vårsemesteret og 10. august i høstsemesteret.

Obligatoriske aktiviteter

  • Skriftlig presentasjon av en pensumartikkel

Forkunnskapskrav

De obligatoriske emnene i fordypningen i geografi, GEOG1000-1006, eller tilsvarende utdanning samt GEOG 1513.

Kursmateriell

Oppgis ved semesterstart

Fagområder

  • Geografi
  • Samfunnsvitenskapelige fag

Kontaktinformasjon

Emneansvarlig/koordinator

Ansvarlig enhet

Institutt for geografi og sosialantropologi

Eksamen

Eksamen

Vurderingsordning: Muntlig eksamen
Karakter: Bokstavkarakterer

Ordinær eksamen - Høst 2010

Muntlig
Vekting 100/100

Ordinær eksamen - Vår 2011

Muntlig
Vekting 100/100