Tilpasset fysisk aktivitet/kroppsøving for elever med funksjonsnedsettelser – Forskning – Institutt for lærerutdanning
Implementering av kompetanse om tilpasset fysisk aktivitet/kroppsøving for elever med funksjonsnedsettelser
Det er et gap mellom Paraidrettssenterets intensjon om å nå ut med formidling av kompetanse og hva som faktisk gjennomføres i skolene. Målsettingen med dette prosjektet er å utvikle skolenes samarbeid med Paraidrettssenteret i Trondheim for å øke kompetansen om tilpasset aktivitet for personer med funksjonsnedsettelser. I tillegg skal prosjektet være med å bidra til at kompetanse om tilpasset aktivitet/kroppsøving for elever med funksjonsnedsettelser når ut til skoler, lærere, elever og foresatte.

Prosjektperiode
01.05.2025-31.12.2027
Finansiering
Internt
Forskningsgruppe
Prosjektplan
- introduksjon av prosjektet til de som starter med masteroppgave høsten 2025
- etablere kontakt med de masterstudentene som vil knytte seg til prosjektet
- klargjøre spørreskjema (og evt. observasjonsskjema) og intervjuguide
- søknad til SIKT
- bestemme og kontakte utvalg
datainnsamling
- skriving og veiledning av masteroppgave
- ny informasjon prosjektet til kommende masterstudenter
- skrive artikkel fra prosjektet
- nye masterstudenter blir med på å utvikle prosjektet gjennom sine masteroppgaver
- ferdigstillelse av masteroppgaver, samt artikkel/artikler
- ny oppstart av masteroppgaver
- artikkelskriving
Om prosjektet
Det er et gap mellom Paraidrettens intensjon om å nå ut med formidling av kompetanse og hva som faktisk gjennomføres i skolene. Målsettingen med dette prosjektet er å utvikle skolenes samarbeid med Paraidrettssenteret i Trondheim (PIT) for å øke kompetansen om tilpasset aktivitet for personer med funksjonsnedsettelser. I tillegg skal prosjektet bidra til at kompetanse om tilpasset aktivitet/kroppsøving for elever med funksjonsnedsettelser når ut til skoler, lærere, elever og foresatte.
Det er behov for å undersøke følgende spørsmål:
- hvordan informasjonen fra PIT blir tatt imot og behandlet av skolene
- hvordan informasjon og veiledning fra PIT følges opp fra skoleverket
- hvordan lærere/andre ansatte i skoleverket tilegner seg kompetansen og kunnskapen de får fra PIT, og i hvilken grad tar de i bruk noe av denne kompetansen i sin daglige praksis med elevene
- i hvilken grad informasjonen som blir gitt til skolene når fram til foresatte
Deltakere fra NTNU
-
Øyvind Bjerke Førsteamanuensis kroppsøving og idrett og merittert underviser
+4748010854 oyvind.bjerke@ntnu.no Institutt for lærerutdanning -
Ingrid Elnan Stipendiat i kroppsøving
+4795282416 ingrid.elnan@ntnu.no Institutt for lærerutdanning -
Ruben Vist Hagen Førsteamanuensis i kroppsøving og idrett
ruben.v.hagen@ntnu.no Institutt for lærerutdanning -
Stian Oldervik Universitetslektor i kroppsøving/idrett
stian.oldervik@ntnu.no Institutt for lærerutdanning -
Hermundur Sigmundsson Professor
73590617 +4790886279 hermundur.sigmundsson@ntnu.no Institutt for psykologi -
Jon Sundan Førsteamanuensis
73412432 +4746791443 jon.sundan@ntnu.no Institutt for lærerutdanning