Navigasjon

  • Hopp til innhold
NTNU Hjemmeside

Campusutvikling

  • Studier
    • Studieprogram
    • Søk opptak
    • Forkurs og oppfriskning
    • Videreutdanning og deltid
    • Studere på NTNU
  • Studentliv
    • Student i Gjøvik
    • Student i Trondheim
    • Student i Ålesund
    • Derfor velger vi NTNU
  • Forskning og innovasjon
    • Forskning
    • Innovasjon
    • Satsingsområder
    • Toppforskning
    • Ekspertlister
    • Ph.d.
  • Om NTNU
    • Fakulteter og institutter
    • Sentre
    • Bibliotek
    • Kart
    • Ledige stillinger
    • Arrangement
    • Nyheter
    • Kontakt oss
    • Om NTNU
  1. Campusutvikling Nyheter og aktuelt
  2. 2022
  3. Klyngebrukergrupper skal nå stille krav til det som skal bygges i Campussamling

Språkvelger

English

Klyngebrukergrupper i Campussamling stiller krav til det som skal bygges - Nyheter 2022 - Campusutvikling

×
  • Nyheter og aktuelt
  • Prosjekter
  • Slik jobber vi
  • Bakgrunn
  • Presse
  • Kontakt
MENY

Klyngebrukergrupper skal nå stille krav til det som skal bygges i Campussamling

Nyheter 12. desember 2022

Klyngebrukergrupper skal nå stille krav til det som skal bygges i Campussamling

Ansatte og studenter ved NTNU er per vinteren 2022 i gang med å beskrive hvilke funksjoner og behov som må løses i fremtidens faglige klynger i campussamlingen - HumSam, KAMD, Økonomi- og innovasjon, Sentralt læringsstrøk og Hovedknutepunkt.

Skrevet av: Hanna Maria Jones

For å sikre at byggeprosjektet for NTNUs campussamling til enhver tid har nødvendig kunnskap om den virksomheten det skal bygges for, og at byggingen blir forutsigbar og etterrettelige for NTNUs medarbeidere, studenter og andre interessenter, har NTNU opprettet en omfattende struktur for involvering. Involveringen tilrettelegges av en felles prosjektorganisasjon, med fagressurser fra både NTNU og Statsbygg. 

Les mer: Involvering i NTNU Campussamling 

Noen representerer ledelsen, andre har vitenskapelig kompetanse på ulike tema, men alle er involvert med det perspektivet at de skal ivareta behovene for de som skal bruke NTNUs arealer i fremtiden.

De faglige klyngenes krav til byggeprosjektet

Våren 2022 er tre klyngebrukergrupper i gang:

Kunst, arkitektur, musikk og design (KAMD) - ledes av Fredrik Shetelig, professor ved Fakultet for arkitektur og design.

Humaniora og samfunnsvitenskap (HumSam) - ledes av Ingunn Hybertsen, prodekan ved Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap.

Økonomi og innovasjonsklyngen - ledes av Monica Rolfsen, dekan ved Fakultet for økonomi

I tillegg opprettes det egne klyngebrukergrupper for enkelte miljøer hos Fakultet for naturvitenskap, Fakultet for informasjonsteknologi og elektroteknikk, samt deler av fellesadministrasjonen. Disse blir berørt av rokade/flytting når fagmiljøene i Trondheim skal samles på Gløshaugen. 

Les mer: klyngebrukergruppene i campussamlingen

Klyngebrukergruppene skal frem til mai utarbeide «brukers funksjonsbeskrivelser». Dette dokumentet blir kravene NTNU stiller til byggeprosjektet; for hvilken funksjonalitet som må ivaretas for de faglige klyngene i utbyggingen.

Med utgangspunkt i brukers funksjonsbeskrivelse utarbeider Statsbygg et byggeprogram. I byggeprogrammet svares det på hvordan NTNUs behov og krav til funksjonalitet kan løses innenfor rammene byggeprosjektet har til rådighet.   

Prinsipper utviklet for NTNUs læringsarealer, knutepunkt, arbeidsplasser og spesialarealer

I 2021 jobbet fem temabrukergrupper med videreutvikling av prinsipper for læringsarealer, knutepunkt, spesialarealer, arbeidsplasser, uteområder og eiendomsforvaltning ved NTNU. Dette er tema som går på tvers av alle NTNUs fagmiljø. 

Les mer: NTNUs temabrukergrupper

Gjennom inspirasjonsseminarer, møter, workshoper og diskusjoner konkretiserte temagruppene overordnede prinsipper på NTNU-nivå som er førende når arealer og uteområder ved NTNUs campus utvikles. Disse prinsippene sammenfattes i et rektorvedtak på nyåret 2022.

Temabrukergruppen for læringsarealer og knutepunkt videreføres i 2022 og skal utvikle "brukers funksjonsbeskrivelser" for henholdsvis Sentralt læringsstrøk og Hovedknutepunkt.

Hovedbrukergruppen skal se helheten

Alle dekaner, prorektorer og direktører, i tillegg til Studenttinget, Hovedsammenslutningene og verneombudslinja ved NTNU har utnevnt hver sin representant til en hovedbrukergruppe for Campussamling. Hovedbrukergruppens viktigste oppgave er å sikre helhet og sammenhenger i planleggingen av NTNU Campussamling, og at prosjektet følger strategi, rammer og premisser gitt av Kunnskapsdepartementet og NTNU.

Les mer:  hovedbrukergruppen for NTNU Campussamling
 


NTNU Campussamling

NTNU Campussamling

De neste årene skal NTNUs fagmiljø i Trondheim samles. Samlingen muliggjøres av at Staten investerer inntil 11,9 milliarder til bygging og ombygging av inntil 129 100 m2 i området på og rundt Gløshaugen. Det er Statsbygg som skal bygge for NTNU. 

I 2021-2023 pågår regulering av områdene som skal bygges ut og prosjektet utvikles frem mot investeringsbeslutning i Stortinget (høsten 2023). Forutsatt bevilgning kan bygging starte opp i 2024.

Samlingen av NTNUs campus i området rundt Gløshaugen er et av de største utviklingsprosjektene i universitetssektoren, et av Norges største og mest komplekse byggeprosjekt, og har stor innvirkning på byutviklingen.

Les mer om hvordan det involveres i NTNUs campussamling 
 

NTNU kunnsap for en bedre verden
Studere
  • Studieprogram
  • Emner
  • Videreutdanning og deltid
  • Jobbmuligheter
  • Karriereutvikling
  • Studentaktiviteter
  • Studentblogger
  • Hvorfor velge NTNU
Kontakt
  • Kontakt oss
  • Finn ansatte
  • Skolebesøk og messer
  • Spør en ekspert
  • For alumni
  • Pressekontakter
Oppdag NTNU
  • Arrangement
  • Jobbe ved NTNU
  • Bilder og video
  • Nyheter
  • Kart
  • NTNU i Gjøvik
  • NTNU i Trondheim
  • NTNU i Ålesund
Om NTNU
  • Strategi
  • Forskning
  • Satsingsområder
  • Innovasjon
  • Utdanningskvalitet
  • Organisasjonskart
  • Om NTNU
Tjenester
  • For ansatte
  • For studenter
  • Blackboard
  • Innsida

Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet

Bruk av informasjonskapsler
Tilgjengelighetserklæring
Personvern
Ansvarlig redaktør
Logg inn