Gemini - Tilbake til hovedsida
Forskningsnytt fra NTNU og SINTEF
ENGLISH
NTNU
SINTEF
Nyttige lenker
SISTE NUMMER
<-- TIL HOVEDSIDEN
KIKKHULLET
SØK

 Forsiden

GEMINI PÅ PDF (10,5 MB)
Tidligere utgaver av Gemini

  Om Gemini

Pris
Gemini vant priser igjen!
Les mer


Neste Gemini kommer i desember og har blant annet disse sakene.
 Abonner på Gemini.

Tlf. 73 59 24 76
Redaktør Åse Dragland
E-post: ase.dragland@sintef.no
Postadresse:
Gemini SINTEF, 7465 Trondheim
Tlf. 73 59 53 21
Redaktør Nina Tveter
E-post: nina.tveter@ntnu.no
Postadresse:
Gemini NTNU, 7491 Trondheim
Ansvarlige redaktører:
Informasjonssjef Christian Fossen, NTNU

Inger Reistad Rygh,
Sjef – SINTEF Media



  Hvorfor blir digitale tv-bilder perfekte?

I løpet av høsten går Norge over fra analog til digital tv, og vi forventer tindrende klare bilder på skjermen. Hvorfor blir de det?

Kikkhullet

Klikk på illustrasjonen for større versjon (PDF)

Det er lite som vil endres på overflaten. De digitale signalene skal ikke gå nede i bakken som noen tror, men vil som tidligere være basert på luftsignaler via fjernsynssendere som står på bakken. Det nye er at signalene som går ut i eteren og som når tv-apparatene våre, ikke lenger er analoge, men digitale.

Hittil har vi bare hatt analoge sendinger i bakkenettet. I et land som Norge, med fjell og daler, vil signalene nå mottakeren via forskjellige veier i eteren, de blir lett forstyrret av reflekser, og man får «snø» og skygger inn på bildet. Det er heller ikke alle som har fri sikt til TV-senderen, og et svakt signal vil også føre til snø i bildet.

Med digital-tv endres signalformatet, dataene digitaliseres, komprimeres og sendes i sekvenser av sifrene 0 og 1. Bildekompresjon gjør at det er plass for langt flere tv-signaler i eteren når digtal-tv innføres. Signalet sendes ut på eteren som lange pulser, noe som gjør dem robuste mot ekko. Selv under dårlige seerforhold vil bildekvaliteten bli god. Eventuelle ekko vil bare legge seg oppå signalet og blir utnyttet av mottakeren.

Fenomenet med reflekser kan sammenlignes med å snakke i et rom med ekko: Man må snakke så sakte at ordene ikke flyter over i hverandre. I digital kommunikasjon forlen?ger man pulsene slik at bare en liten del av pulsen overlapper med ekkopulsen. For å få sendt nok pulser per tidsenhet må en sende mange av dem i parallell, men på forskjellig frekvens.

Takket være det digitale bakkenettet vil et fjelland som Norge klare seg med færre digitale sendere enn konkurrerende løsninger ville ha krevd. Man gjør seg bruk av refleksene som fjellsidene gir, og de lange pulsene gjør at man mottar klare bilder selv om det er mange reflekser.

Tekst: Åse Dragland

Illustrasjon: Alexander Somma
Vitenskapelig rådgiver: Vidar Ringset, SINTEF IKT

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fritekstsøk i arkivet.


powered by FAST

FASTE SPALTER:
Kortnytt
Pusterommet
La det svinge

Tema:
Kampen mot kols

Forskerintervjuet
Forskerintervjuet
Guy Lönngren
(64) bygger resirkulerbar studentbolig av papp.

Les mer

Kikkhullet
Hvorfor blir digitale tv-bilder perfekte?
Nytt om nytt:
Nye produkter

Fotball er best på radio
av Øystein Dolmen

Dolmen