Gemini - Tilbake til hovedsida
Forskningsnytt fra NTNU og SINTEF
ENGLISH
NTNU
SINTEF
Nyttige lenker
SISTE NUMMER
<-- TIL HOVEDSIDEN
NYTT PÅ NYTT
SØK

 

Tidligere utgaver av Gemini

OM GEMINI

PrisPublisert [22.10.04]
Gemini vant pris! Les mer i Universitetsavisa.
Gemini UngBestill realfag-gemini til de unge. Les mer

Tlf. 73 59 24 76
Redaktør Åse Dragland
E-post:
ase.dragland@sintef.no
Postadresse:
Gemini SINTEF, 7465 Trondheim
Tlf. 73 59 53 21
Redaktører Nina E. Tveter
og Jan Erik Kaarø
E-post: nina.tveter@adm.ntnu.no
Postadresse:
Gemini NTNU, 7491 Trondheim
Ansvarlige redaktører:
Infodirektør Anne Katharine Dahl, NTNU

Kommunikasjonsdirektør
Anne Kathrine Slungård,
SINTEF



 

GEMINI – BEST I NORGE

Foto: Håvard Kallestad

Redaktørene Nina Tveter (t.v) og Åse Dragland var strålende fornøyde da Gemini ble kåret til Årets bedriftsblad for 2004 på Norsk kommunikasjonsforenings høstseminar i Oslo 21. oktober. Hensikten med konkurransen er å anspore til høyere kvalitet på norske bedriftsaviser, blader og nettsider.

Årets konkurranse er den største noensinne, og «Årets bedriftsblad» hadde i underkant av 100 deltakere.

Jury-uttalelsen lød: «Årets beste eksternblad er svært dyktig til å sette tekniske temaer inn i en større sammenheng. Sakene gjøres interessante og relevante, fordi de settes inn i konkrete, nære og menneskelige sammenhenger. God og grundig journalistikk og fortellerglede skaper forskningsformidling på sitt beste.»

KLØYVER VED

Foto: Rune Petter Ness

Studentane i fjerde semester ved Industriell design har arbeidd med integrering av bruksverdiar i eit nyutviklingsprosjekt. NTNU-studentane har funne fram til ergonomiske og estetiske forbetringar av maskiner som kapper og kløyver ved for produksjon. Nokre av ideane er tekne i bruk av bruk av reiskapsbedriften Duun Industrier, og vart synt fram på Midtnorsk landbruksmesse tidlegare i haust.



UT I NATUREN

Foto: Beate Horg

NY BEDRIFT:
Ingen opphetet dataskjerm i tørr kontorluft – bare klart vann og fisk så langt øyet ser. En noe uvanlig setting for gründere fra NTNU-miljøet? Ja, kanskje det. Arne Jørgen Kjøsnes og Øyvind Solem har i alle fall gjort hobbyen til jobb i den nystartede bedriften Aquatic Bio Consulting.

Firmaet tilbyr ferskvannsbiologiske undersøkelser med hovedvekt på fisk. I praksis betyr det tjenester som prøvefiske, analyser av fisk/vann, fiskeribiologiske undersøkelser, konsekvensutredninger og innhenting av biologiske opplysninger knyttet til problematikk i elver og innsjøer. I tillegg holder de foredrag og kurs i ferskvannsøkologi. Aquatic Bio Consulting har også spesialkompetanse på aldersbestemmelse av fisk. Gründerne har hovedfag innenfor ferskvannsøkologi fra Institutt for biologi ved NTNU.



FRA KUNSTAKADEMIET VED NTNU


Are Blytt er bachelorstudent på andre året. Han sier han maler konkrete bilder: – I motsetning til abstrakte malerier som er en essens av virkeligheten, er mine konkrete. De dreier seg om seg selv. De er flater med maling på. De handler om maleriet egne virkemidler som linjer, former og farger. Med dette har Blytt bakgrunn i modernismens tanker og ideer. Han sier han prøver å gi bildene sine en visuell spenning og det lille ekstra som ikke så lett kan settes fingeren på, men som gjør det interessant. Ellers er materialutforsking og materialkvaliteter viktig for ham. Bildet: 180*170cm Teknikk: akryl, polymer og pigment på lerret

NY BOK:
SPØK FRA FUNKSJONSHEMMEDE

Marit Hoem Kvam: Du burde heller få deg glassøyne.Frifant forlag.

Marit Hoem Kvam jobber ved SINTEF Helse og har arbeidet med funksjonshemmede i hele sitt voksne liv. Hun har doktorgrad i spesialpedagogikk og er professor i rehabilitering.

Nå har hun redigert en bok med muntre glimt fra hverdagen til denne gruppen. Før hun gikk i gang med bokprosjektet, stilte hun spørsmål ved hvem som kunne tillate seg å dra vitser om det å være funksjonshemmet, og fant ut at svaret var: de funksjonshemmede selv! Boka er derfor en humoristisk samling av historier og anekdoter der funksjonshemmede er involvert. Historiene gir mennesker med ulike typer funksjonshemming anledning til å se at de ikke er alene om å møte rare fordommer og holdninger blant folk som ikke er vant med å omgås dem. Noen av opplevelsene kan representere komikk – oftest med «normalsamfunnet » som den komiske part.

KJØPER BEDRIFTSUTVIKLINGS-FIRMA SINTEF
Foto: Christina B. Winge

SINTEF satser på økt tilstedeværelse i regionene og enda nærmere inngrep med små og mellomstore bedrifter og regionale hjørnesteinsbedrifter. Som ledd i dette har forskningskonsernet kjøpt Ålsesund-baserte Møre og Romsdal Bedriftsutvikling (MRB as).

MRB har ca 20 ansatte med høy kompetanse innenfor bedriftsutvikling og industrialisering. – Visjonen er at selskapet skal bli Norges ledende innenfor industrielt rettet bedriftsutvikling, dels gjennom utnyttelse av MRBs tunge bransjeinngrep og industrialiseringskompetanse, dels ved utnyttelse av SINTEFs sterke fag- og forskningsmiljø, sier konserndirektør Tor Ulleberg ved SINTEF Teknologi og samfunn.

Det nye selskapet legges inn under konsernområdet Teknologi og samfunn i SINTEF, men skal trekke på kompetanse fra hele forskningskonsernet. Bildet: Tor Ulleberg og Anders Stølan fra SINTEF Teknologi og samfunn er i vinden sammen med Bjørn Gjerde fra MBR.



KVINNELIG SJEF I SINTEF-GRUPPEN
Foto: NTNU Info/Lisa Olstad

Unni Steinsmo (50) er valgt som ny konsernsjef i SINTEF. Hun kommer fra stillingen som konserndirektør ved SINTEF Materialer og kjemi, og har tidligere jobbet som forskningsdirektør ved SINTEF.

Steinsmo er doktor ingeniør i materialteknologi fra 1987. Hun sitter i Forskningsrådets hovedstyre og leder også divisjonsstyret her for Store satsinger. Fra 1966 har hun også vært professor II ved NTNU. Den nye kvinnelige konsernsjefen erstatter avtroppende Morten Loktu som nå går over i stilling i Statoil. Steinsmo tiltrådte sin nye stilling 11. oktober.



NY BOK:

EN KVINNELIG ARKITEKTUR

Wenche Findal:Mindretallets mangfold. Kvinner i norsk arkitekturhistorie.

Abstrakt forlag. Norge har utdannet kvinnelige arkitekter i over 100 år. Men de har vært relativt usynlige i arkitekturhistorien, på tross av at de har bidratt til utviklingen av både offentlig og privat bygge- og planleggingsvirksomhet. Men tenker, tegner og bygger de annerledes enn menn? Wenche Findal er professor i kunsthistorie ved NTNU. Hun mener at kvinner kan ha noe felles når det gjelder å tenke arkitektur, men at de på mange måter har blitt fortiet og usynliggjort gjennom historien.

NY BOK:
ARTIG MED ENGELSK

Stewart Clark: Broken English spoken perfectly. Frifant forlag.

«Thank you for giving my wife and me the clap. I thank you from the heart of my bottom.»

Ovenstående skal stamme fra en fransk-kanadisk politiker som ønsket å takke for applausen, men som ikke visste at «clap» også er slang for gonoré – og som i tillegg tullet det litt til i siste setningsledd. Det er ett av mange, mange eksempler på hvor galt det kan gå når man må streve med fremmede tungemål. Stewart Clark har i 20 år samlet på pussigheter av denne typen, og i oktober ga han et utvalg av dem ut mellom to permer. Her finner vi engelskspråklige blemmer fra hele verden – og tro ikke at ledende stormaktspolitikere nødvendigvis er så mye flinkere i engelsk enn japanske kioskeiere. Stewart Clark er – selvfølgelig – engelsk selv, men arbeider som rådgiver ved NTNUs internasjonale seksjon.

 
 
 
 
 
 
 
 
Fritekstsøk i arkivet.


powered by FAST

FASTE SPALTER:
Kortnytt
Pusterommet
Foto: ImageBank
DNA tatt med mikroskop
Tema: Kommentaren
fra Reiulf Steen
FORSKERINTERVJUET
Rita Rita Westvik vil bruke digital teknologi for å fremme kunnskap.

KIKKHULLET
En frisk, saftig ert blir en liten tørr ert - men vips, så blir den frisk og saftig igjen.
NYTT PÅ NYTT:
Nye produkter
TEKNODIKTET
Av Tarjej Vesaas
Det siste ordet
Av Emil Røyrvik