menu

menu


menu
menu
menu
menu

Vellyd i lettmetall

Av Svein Tønseth

Høyttalere i lettmetall kan bli neste fristelse på øverste hylle for de hi-fi-frelste.


Foto: Rune Petter Ness

De fleste av oss er vant til firkantede høyttaler-kasser av tre. I fellesskap har akustikere, materialteknologer og industridesignere ved SINTEF og NTNU laget høyttalere der trekassen er erstattet med et nærmest eggformet skall, støpt i lettmetall.
"Eggformen" er kjent fra superhøyttalere som andre har laget før dem, i plast. - Men lettmetall er stivere enn plast, gir derfor mindre vibrasjoner og dermed mindre uønsket klang til lydbildet, forklarer prosjektleder Olav Kvaløy ved SINTEF Tele og data (bildet).
Hi-fi-entusiastene sverger til "eggformede" høyttalere av to årsaker: Borte er kasseformens skarpe kanter og de tilhørende refleksjonene som farger lyden. Med buede vegger unngås også vibrasjonene fra "trommeskinnseffekten" som oppstår når høyttalerkasser har plane vegger. For å dempe vibrasjoner har høyttalerprodusentene vanligvis også gjort sine superhøyttalere så tunge som mulig.
- Vår løsning gir topp lyd fra lette høyttalere. Bruken av lettmetall gir dessuten høyttalerne et utseende som kan bli et konkurransefortrinn i seg selv, sier Kvaløy.
Prosjektet har vært et samarbeid mellom SINTEF Tele og data, SINTEF Materialteknologi og NTNUs Institutt for produktdesign. Så langt har forskerne laget tre sett med demonstrasjonshøyttalere - ett av aluminium og to i magnesium. Nå vil de prøve å få bedrifter til å industrialisere løsningen.


Kontakt ved SINTEF: Odd K. Østern Pettersen
Tlf.: 73 59 26 37
E-post: Odd.K.Pettersen@informatics.sintef.no